Aralık 6, 2021

Balıkesir Kulis Gazetesi

Balıkesir’in Tarafsız Sesi

Anasayfa » TUNCER KURTGÜN

TUNCER KURTGÜN


06.08.2021

BEKLENEN İSTİFA GELDİ !
Günlerdir gidecekmi kalacakmı derken en nihayet Yusuf Şimşek hoca sosyal medyadan yaptığı açıklamada üzülerek veda ettiğini açıkladı. Aslında transferin son gününe kadar bekleyeceğini söylemişti , baktı ki ışık yok istifasını verdi. Bizlere de “HAYIRLI OLSUN” demek düşüyor.
Ardından Özgür Yılmaz başkandan açıklama geldi. “Yolun açık olsun”. Eldeki kadro ve yerli hocalarımızla devam edeceğiz. Savaşacağız , kazanacağız , hep birlikte tarih yazacağız.
Bizede başkanın bu söylemlerine “HADİ İNŞAALLAH” diyoruz. 2014-2015 sezonundan bu yana hem yönetimsel hemde sportif bakımından iyi yönetildiğimiz söylenemez. Kulüplerimizin başında futbolun içinden gelmeyen profesyonel ve uzman olmayan kişiler olmadığı sürece başarı beklemek hayâlden öte geçemez. Öncelikle futbolu bilen iyi yöneticilik vasfına sahip , ufku açık yöneticilere ihtiyaç var. Görevlerini şahsi tanıtım ve cazibeleri için değil , arma için gönüllü kişileri görmek en büyük arzumuz. Menejerlere teslim olmuş yönetimler saltanatları boyunca milyon dolarları su gibi harcarlar. Kulüpler yasası çıkmadığı sürece , yönetimler yaptığı borçlardan sorumlu olmadığı sürece havanda su döveriz. Tekrardan başa dönersek ; Balıkesir sporu pek de iyi günlerin beklediği söylenemez. Eldeki kadronun kısıtlı olması , hamle oyuncularının genç ve deneyimsiz olmaları büyük bir dezavantaj. Önümüzdeki günlerde neler olacak hep birlikte göreceğiz.
“ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN…

23.08.2021

FAVORİ KAZANDI 3-1 :

Geçen hafta renktaş Bolu sporu mağlup etmiştik. Yine renktaş Samsunspor ile zorlu bir karşılaşmaya çıkacaktık. ev sahibi ekip bu ligin üstünde kadro kurmuştu.
Şampiyonluğun en güçlü adayıydı. Başında da şampiyon hoca Mehmet Altıparmak. Samsun spor karşılaşma öncesi kağıt üzerinde favori olduğu gibi , müsabakada tek kale halinde geçeceği belliydi , nitekimde öyle oldu.
6.dakikada genç sağ bek Ali Ülgen’in (2019-2020 sezonunda balkese tavsiye ettiğim oyuncu) yoktan var ettiği pozisyonda Yasin bomboş durumda topu kaleye gönderdi 1-0. Balkesli oyuncular şoku atlamadan , yine sağ taraftan asist özelliği olan Melih’in ortası Yasin’in kafası 2-0. Dakikalar 29’u gösterirken Oğuzhan kendi yarattığı pozisyonda yine önünde bulduğu meşin yuvarlağı Samsun ağlarına yolladı 2-1. İlk yarı bu skorla kapandı.
İkinci yarı yine aynı şekilde ev sahibi üstünlüğünde geçti. Yine sağdan Ali Ülgen’in başlattığı atakta Arnavut oyuncunun ortasında gecenin kahramanı Yasin hat-trick yaptı 3-1. Yenilen üç golde aynı tarzda olması dikkatlerden kaçmadı. Sağdan ortalar göbekte boş bırakılan Yasin Öztekin. Balıkesirspor’un bu kadroyla yapabileceği hiç bir şey yok malesef.

Transfer açılmaz ise dört takımdan düşecek en büyük aday. Hep yasaklar kalksın diyoruz ama ! Doğru-yanlış transferlerde Balkes’in kaderini belirleyecek. Yusuf hoca ve ekibininde mevcut kadroya artı kazandıracağını sanmıyorum. Malzeme bu kadar. Onlarında işleri çok zor. Allah kolaylık versin. Önümüzdeki günlerde neler olacak hep birlikte merakla bekliyoruz.
Gidişat hiç de iç açıcı değil. Ozan Musa Eroğlunun dediği gibi
“YOLUN SONU GÖRÜNMÜYOR”…

26.07.2021 UMUTLA BEKLEYİŞ

Geç de olsa olağanüstü kongrede yeni başkan Özgür Yılmaz seçilmişti. Başkan ve yönetimini zor günlerin beklediğini hepimiz biliyoruz.
Geçen sezon başarılı oyunculardan bazıları ayrıldılar. Şu ana kadar altı eski oyuncu ile sözleşme yenilendi. Finale kalan U19’daki genç oyuncular da takıma katıldılar. Geçen ki yazımda belirttiğim gibi, eskilerle yenileri harmanlamak en mantıklısı.
Geçenlerde hocamızın başkana “transfer varsa ben varım” açıklaması dikkatimi çekti. Ben hocanın bu söylemine kesinlikle katılmıyorum. İki türlü teknik adam var;
Birincisi yönetime futbolcu listesini verip hemen hemen her mevkiye oyuncu isteyen hocalar,
İkincisi; kulüplerin menfaatleri doğrultusunda , gençlere şans veren , özkaynakları kullanıp , kulüplerimize katkı sunan hocalarımız.
Ben her zaman için ikinci şık tercihini kullanan hocalardan yanayım. Kalite transfer yaparak hazır oyuncularla değil, kalite elindeki imkanlarla yoktan var etmektir. Kalite aldığı başarılı sonuçlarla herkesi şaşırtmaktır. Genel anlamda seçilen yönetimler geldiklerinde alt yapıya önem vereceklerini söylüyorlar, icraata gelince maalesef bu söylemler havada kalıyor.
Beklentimiz ; alt yapı ve tesisleşmenin yanı sıra, kalıcı gelir kaynağı. Liglerin başlamasına 20 gün gibi kısa bir süre var. Diğer kulüpler transferleri neredeyse bitirdi. Kamplara gittiler. Hazırlık maçlarına başladılar. Balkesler henüz iç transferi bitiremediği , transferi açamadığı gibi, kampa da henüz gidemediler. Yasakların açılması için mutlaka çalışmalar yapıldığı, transfer içinde oyuncularla görüşmelerin olduğunu tahmin ediyorum.
Tüm Balkes taraftarının da umutla bekleyişi sürüyor.
Transferi açmak bir yana , doğru transferleri yapmak bir yana. Geçtiğimiz sezondakiler gibi tek kişiye bağlı kalınmaksızın, futbolun içinden gelen uzman kişileri bir araya getirip onların görüşlerinden uzlaşmaya ve en iyi fikre ulaşıp, en isabetli kararları vermek en doğrusu. Transfer yapmak tamamen yetenek işidir. Hatırlatmakta yarar görüyorum. Bu sezonun ilk müsabakası 15 Ağustos’ta renktaş Bolu Spor ile iç sahada. Önümüzdeki günlerde transfer açılması ve yapılması anlamında hareketli saatler yaşanacağı aşikar. Taraftarlar gibi bizlerde merak içindeyiz…

12.07.2021 YENİ BAŞKAN ÖZGÜR YILMAZ :

Olağanüstü genel kurul Alparslan Türkeş kapalı spor salonunda gerçekleşleşti. Tek liste ile gidilen kongrede genç iş adamı Özgür Yılmaz seçildi. Bizlerde KULİS gazetesi olarak hayırlı uğurlu olsun diyoruz. Şehrin ileri gelenlerini , milletvekillerini siyasileri , başkanları kongrede malesef göremedik. Taraftarların dediği gibi ” yine sahipsiz bırakıldık. Kongrenin iki hafta gecikmeside taraftar tarafından sosyal medyada tepki görmüştü. Başkan ve ekibini zor günler beklediği kesin. Diğer kulüplerin bir çoğu neredeyse transferi tamamladığı gibi , kamplara da gittiler. Transfer yasağı da olduğu için en mantıklısı ; eski oyuncular ile sözleşme yenilemek , finale kalan U19’daki genç oyuncuları harmanlamak. Şampiyonluk hedefi olmadığı içinde , gelecek olan gelirlerle , UÇK ‘daki dosyaları kapatmak. Transferden ziyade , alt yapı ve tesisleşmeye önem veren , futbolcu üreten ve satan kulüp haline gelmek en doğrusu gibi gözüküyor. Alt yapı , tesisleşme ve kalıcı gelir olmadıkça kulüpler yok olmaya mâhkumdur. Yaş değil , yetenek oynar anlayışı ile genç oyunculara şans verilmeli. Alt yapıda çok yetenekli gençler mevcut. Yeterli şans bulamadıkları için sönüp gidiyorlar. Avrupa ile aramızdaki fark ; onlar biraz ışık görsün , yaşına bakmasızın formayı veriyorlar. Bizimkiler 23-24 yaşına gelsin biraz tecrübe kazansın hesabı yapıyorlar. Bu düşünce olduğu sürece alt yapıdan kimse çıkamaz. Hırsı tükenmiş , ruhunu teslim etmiş oyuncularla çalıştığın sürece borç batağından da çıkamazsın. Bu zor dönemde ; yöneticisi , şehrin ileri gelenleri , taraftarlar , bu şehrin ekmeğini yiyen herkes çıkarsız sahiplenip , üzerine düşen görevi fazlasıyla yapmalı. ” YAŞADIĞIN ŞEHİR SENİNDİR , SAHİP ÇIKMAK DA SENİN GÖREVİNDİR”…

05.07.2021 BALIKESİR SPOR ONURDUR ŞEREFTİR

Balıkesir sporda ilk olağanüstü kongre yeterli çoğunluk sağlanamadığı için ertelenmişti. İkinci kongrede çoğunluğa bakılmaksızın 25 Haziran cuma günü yapılmasına karar verilmişti. Ama tarihte bir ilk yaşandı. Önce pandemi nedeniyle, daha sonra üst makamların genel kurulu ertelediği söylentileri ve ertesi gün yalanlaması, tüm futbolseverlerin kafasını karıştırdı.
Tabi ki ben kendi adıma pek de şaşırmadım. Nedeni belliydi. Birçok başkan adayı da vardı. Onlarda birer birer geri çekilmek zorunda bırakıldı veya ayrıldı. Önümüzdeki oturumlarda aday çıkmaması durumunda, kulüpler ya ortada kalıyor yada kayyuma devrediliyor.
Tüm taraftarlar merakla bekliyor. Balkesi sahiplenecek baba yiğit çıkacak mı ?
Yoksa kaderine mi terkedilecek !
Şu anki görünen resim, şehrin sahipsizliğini gözler önüne seriyor. Ne Balıkesir nede Balıkesir spor bunu hak etmiyor. Bu şehirde nefes alan, ekmeğini yiyen herkes menfaatsiz sahiplenmeli. Herkes üzerine düşeni fazlasıyla yapmalı. Kalıcı çözüm üreten, vizyonu olan, şeffaf, ileriye dönük olan projeleri olan, alt yapı ve tesisleşme adına adımlar atacak cesur yönetimin başa gelmesi en zaman arzumuz.
Siyasilerde verdikleri sözleri hatırlamalı, geç olmadan yerine getirmelidir.

“BALIKESİRSPOR ONURDUR ŞEREFTİR , BU KENTİN ORTAK DEĞERİDİR. TÜM ŞEHİR SAHİP ÇIKMAK ZORUNDADIR”

(Visited 79 times, 1 visits today)