Aralık 6, 2021

Balıkesir Kulis Gazetesi

Balıkesir’in Tarafsız Sesi

Anasayfa » REKTÖRÜ KINIYORUZ!

REKTÖRÜ KINIYORUZ!

SAHTE TEZ SKANDALINDA ALGILAR MI YOKSA GERÇEKLER Mİ?

Geçen hafta gazetemizde Balıkesir Üniversitesindeki Skandal bir olayı kaleme almıştık. Haberimizin ana kaynağı ise Milliyet gazetesinde yayınlanan ve ülke gündemini meşgul eden bir olaydı. Sayın rektörümüz Prof. Dr. İlter KUŞ yapmış olduğumuz bu haberden dolayı bizleri kınamış. Kendisine saygı duyuyor ve bizimde kendini KINADIĞIMIZI beyan ederiz. Ulusalda yayınlanmış bir haberden dolayı bizim kınanmamızı da anlaşmış değiliz. Biz halk adına sorular sorarız, sormaya da devam edeceğiz.
Rektör Prof. Dr. İlter KUŞ, bizim üniversite için ne kadar aktif çalıştığımızı, iyi şeylerin olması için emek verdiğimizi, amacımızın daha kurumsal ve başarılı bir üniversite olunması olduğunu en iyi bilen kişidir. Bunun bir çok şahidi var. Ama eleştirilmesi gereken yerde de eleştireceğimizi, yazılması gereken yerde de yazacağımızı veya yazdıracağımızı yine en iyi kendisi bilir.

Bu haftaki yazımız geçen haftaki yazımızın devamı niteliğinde. Konuyu hatırlamayanlar için bir hatırlatma yapalım. Konumuz ÜNİVERSİTEDE Kİ SAHTE TEZ SKANDALI. Olay 2016 yılında yaşanıyor ve hala adli süreç devam ediyor ama bu süreç ile ilgili aklımıza takılan soruları kendisine soracağız. Halkın merak ettiği bazı soruları muhataplarına soralım. Kim isterse sorularımıza cevap verebilir. Gelelim sorularımıza. Sayın Rektör Prof. Dr. İlter KUŞ;
1 -Sahte tez skandalı kapsamında soruşturmacı olarak görevlendirilen BAÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanının resmi evrakta sahtecilik ile ilgili evrakların asıllarını 13.12.2019 tarihinde Üniversiteden istemesine rağmen kendisine 26.12.2019 tarihinde ”Evrakların asıllarının Üniversitede olmadığı” şeklinde resmi yazı ile ve sizin imzanızla iletilmedi mi? Yoksa birileri bilginiz dışında sizin imzanızı mı kullandı? Evrakın aslı yok ne demek. Tez üniversitede yapılıyorsa evrakların aslının da olması gerekmez mi?
2 – BAÜ Ceza Kurulunun 10.09.2019 tarihinde ki toplantısında Sahte Tezin Danışmanı İbrahim ERDEMİR hakkında yargılanması için SORUŞTURMA İZNİ VERİLMEMESİ kararı sizin döneminiz de değil mi?
3 – Danıştay 1. Dairesinin 2019/1570 Esas ve 2019/1513 karar sayılı ve 07.11.2019 tarihli kararı ile ÜNİVERSİTENİN SORUŞTURMA İZNİ VERİLMEMESİ KARARINI BOZMADI MI? Bu olay sizin döneminizde olmadı mı?
4 – Tezin danışmanı İbrahim ERDEMİR’in FETÖ den açığa alınması, teze veri sağlayan İç Hastalıkları Uzmanı Yasin SARI’nın ve tezle ilgili veterinerlik fakültesinde çalışan Onur YILDIZ’ın FETÖDEN İHRAÇ edilmesine rağmen üniversitenin bu kişiler hakkında soruşturma izni vermediği doğru mu?
5 – BAÜ Ceza Kurulunun 13.11.2020 tarihinde ki toplantısında Sahte Tezle ilgili insana ait parametreleri veterinerlik fakültesinde çalışan asistan ve tez jürisi hakkında soruşturma izni vermediği doğru mu? Soruşturma izni verilmemesi kararı sizin döneminiz de değil mi?
6 – Danıştay 1. Dairesi BAÜ Ceza Kurulunun 13.11.2020 tarihindeki kararını 2021/466 Esas, 2021/471 karar sayısıyla 23.03.2021 tarihinde SORUŞTURMA İZNİ VERİLMEMESİ KARARINI bozdu mu? Bu olay sizin döneminizde olmadı mı?
7 – BAÜ olarak sahte tez ile ilgili doğrudan soruşturma izni verdiğiniz tek bir kişi var mı?
8 – Teze veri sağlayan İç Hastalıkları Uzmanı ve FETÖDEN atılan Dr. Yasin SARI’nın konu ile ilgili ifadesini aldığınız bir soruşturma var mı? Kendisi hakkında soruşturma izni verdiniz mi?
9 – Sahte tezi hazırlayan ve skandala imza atan Sercan YILMAZ’ın sizin dönemizde aynı danışman ile tekrar yüksek lisans yaptığı doğru mu?

Evet sayın rektörümüzden bu sorulamıza cevaplar bekleyeceğiz. Gazetemizin sayfaları kendisine açık, vereceği beyanları yayınlarız. Hatta kabul ederse konu ile ilgili KANAL10HABER ve BALIKESİR TV ortak yayınında kendisi ile canlı yayın bile yapabiliriz. Sahte tez ile ilgili alınan kararları birlikte değerlendirir, kendisine sorularımızı sorar ve halkı bu konuda tam bilinçlendirmiş oluruz.

(Visited 230 times, 1 visits today)